PARANIN VE TANRIÇALARIN İZİNDE

PARANIN VE TANRIÇALARIN İZİNDE

Artemis- Aphrodite- Athena- (Zeus)- Hekate

21.10/23.10

1. GÜN: 21.10

İzmir Adnan Menderes Havalimanın’da saat 09:30 da tur otobüsümüz Sart Antik kentine yola çıkar.

Sart-Afrodisias gezildikten sonra geceleme için Aydına devam edeceğiz. Geceleme Aydın.  (toplam 390 km).

SART (Para’nın Başkenti)

Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir. Lidyalıların başkenti ve tek şehri olan Sardes’ten başka hiçbir şehir ortadan kalkmış bu uygarlıkla doğrudan bağlantılı değildir. Marmara Gölü’nün güney kenarında yer alan ve Lidya tümülüs mezarlık alanı olan Bin Tepeler, dünyanın en büyük tümülüs alanıdır. Lidya tümülüsleri, M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllardan kalma Kraliyet mezarlığı ve kültürün devamlılığını gösteren anıtlardır. Sartantik kenti ve Artemistapınağı gezildikten sonra Afrodisias Antik Kentine doğru yola çıkacağız (Karacasu/Geyre-Aydın 170 km).

AFRODİSİAS 

Afrodisias Aydın ili, Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içinde yer alır.
            Yerleşim tarihi MÖ 5. bin yıl ortalarına kadar uzanır.  Aphrodisias’ın arkeolojik   önemi, Geç Helenistik Dönem’den Roma ve Bizans dönemlerine kadar süren        yoğun bir fikir ve değer alışverişini gözler önüne seren, büyük ölçüde mermerden        inşa edilmiş yapıların ve bunlarla ilişkili kabartma ve yazıtların istisnai ölçüde iyi        korunmuş olmasından gelmektedir. Başta Roma olmak üzere, İmparatorluğu için             olmak üzere çok ünlü heykeltıraşlar yetiştirmiştir. Mermer ocaklarının kente eşine           az rastlanır derecede yakın olması, Aphrodisias’ın mermer heykel sanatı için      yüksek kaliteli bir üretim merkezi haline gelmesinin önemli bir nedenidir.

Kente             adını veren ve kent kimliğinin gelişiminde önemli rol oynayan Aphrodite kutsal   alanının ve kentteki özgün Aphrodite kültü son derece önemlidir.

Afrodisias gezimizden sonra geceleme Aydın

            2. GÜN: 22.10  Priene- Euromos- Lagina (Hekate kutsal alanı) geceleme Bodrum           (toplam  320 km.)

            PRİENE

            Aydın ili Güllübahçe beldesi yakınındadır. Priene’nin varlığı M.Ö. 2. bin yılına kadar uzanan şehrin ilk kuruluşu hakkındaki bilgilerimiz hâlen varsayımlara dayanmaktadır. Priene eski şehir planlamacılığının en güzel örneğidir.  Şehir, Miletli mimar Hippodamus tarafından    geliştirilen “grid sistemi” ile inşa edilmiştir. Bunlar arasında oldukça korunmuş olarak günümüze kadar gelen Athena Tapınağı (M.Ö. 4.       yüzyıl) şehrin en görkemli yerinden vadiye bakar.

         EUROMOS

Muğla İli, Milas İlçesi, Selimiye Mahallesi sınırları içinde yer alan ve doğusundaki Kızılbayır dağının eteklerine yayılan Euromos Antik Kenti, Milas’a yaklaşık 12 km. mesafededir.

Euromos M.Ö. 5. yüzyılda Attika-Delos deniz birliğinin bir üyesiydi.  Kentte ilk kazı ve restorasyon çalışmaları 1969-75 yılları arasında Ümit Serdaroğlu tarafından gerçekleştirmiştir. Kazı çalışmalarıyla elde edilen şimdiki veriler kentin       Zeus Lepsynos Tapınağı, Kuzey ve Güney Nekropolleri ,Agora, Tiyatro, Hamam, Kent Surları ve Şapel kalıntılardır. Söz konusu kalıntılardan Zeus Lepsynos Tapınağı Anadolu’daki en iyi korunmuş tapınaklardan biri olması itibariyle dikkat çekicidir.

         HEKATE (LAGİNA)

            Karyalıların önemli bir dini merkezide Lagina’dır. İlçemizin 12 km kuzey             doğusundaki Turgut Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Lagina Hekate Tapınağı         çok önemli bir yapıdır. Bu tapınağın, zamanında bölge tapınağı özelliği taşıdığı     belirtilmektedir. Daha çok falcılık ve büyücülük gibi bir takım yetenekleri olan ve     aslında eski çağın insanları tarafından da pek sevilmeyen yeraltı ve ölüm tanrısı    Hekate için yapılmıştır. Lagina çevresindeki buluntular ve yazıtlar şehrin M.Ö. 7. yüzyıldan kaldığını göstermektedir. Turumuz Bodrumda Manastır otelimizde      bitiyor.

         3 GÜN: 23.10 Otelde kahvaltı ve çıkış. (Otelden çıkış katılımcılara    aittir).

TUR ÜCRETİ:

Turumuz sadece 26 kişiliktir.

 • Fiyati 4250.-TL dir. (Çiftkişilik oda da kişi başı fiyattır. Çift kişilik odalarda konaklayacak kişiler eş değillerse grup içinden yerleştirilme yapılacaktır).
 • Tek kişilik oda farkı550 TL dir.

Seyahatimiz sadece 26 kisi ile sınırlıdir ödeme yapilinca kesin kayıt anlamına gelir.

Ödeme ve diğer detaylar için

Meltem Yetişyiğit

0 533 254 89 13

meltemyetisyigit@gmail.com ulaşabilirsiniz.

Ödemeler yapildiktan sonra ad, soyad, dogumbilgileriniz  ve telefonnumaralariniz, TC kimlik numaralariniz (oteller icin gerekli) ile dekontunuzu göndermeniz yeterlidir.

Tura dahil olan hizmetler:

 • Turumuz Aylin Çetiner hocamız, rehber ve aile dizimcisi Meltem Yetisyigit‘ in anlatımı eşliğinde olacaktır.
 • Euromos Antik Kentinde bolluk bereket dizimi yapılacaktır.

2 Otel konaklaması:

Anemon Aydın

21/10/2022  (Yarım pansiyon Akşamyemeği-Kahvaltı)

https://www.anemonhotels.com/otel-aydin/anemon-aydin.aspx

22/10/2022

Manzara Hotel (Yarim pansiyon Aksamyemegi- Kahvalti)

https://www.manzarahotels.com/

 • Otobüs, parklar, Otoyol ücretleri.
 • Kulaklık seti

Tura dahil olmayan hizmetler:

*** Tur başlangıcı ve bitiminde ulaşımlar, (ucak-gelişler/gidişler) katılımcıların kendilerine aittir.

****Tur 21/10/2022 günü Adnan Menderes Havalimanı içhatlar otoparkında (dışarıda) başlar ve 23/10/2022 günü Manzara otelde kahvaltı sonrası biter.

***Ören yerlerinde Müze Kartlar geçerlidir aşağıdaki linkten seyahat öncesi Müze Kartlarınızı aliniz (girisler ücretleri dahil degildir).

https://muze.gov.tr/MuseumPass

 • Öğlen yemekleri
 • Kişisel harcamalar
 • Otelde minibar kullanımı veya kişisel harcamalar, ekstralar
 • Yemeklerde alınacak ekstra alkollü/alkolsüz içecekler
 • Molalardaki kişiselharcamalar


This will close in 0 seconds