31 EKİM 2021

31 EKİM 2021

ALTIN: Geçtiğimiz hafta, haftalardır bizim referans aldığımız 1800$ seviyesi test edildi fakat bu seviyeyi geçecek ve üzerinde kalacak gücü kendinde yine bulamadı. 3 Kasım Çarşamba günü FED’in açıklamaları önümüzdeki aylarda altının yönü hakkında çok daha açık bilgi verecektir bize. Görsel olarak incelediğimizde 1800 ve 1830$ seviyelerinin üzerinde kalıcı olunamadıktan sonra yükseliş trendinin başlamasının gerçekleşmeyeceği. Destek seviyeleri ise bu hafta için 1746-1722 seviyeleri.

BİST100: Yurtdışı piyasaların etkisi ve dolar bazında şirket değerlemelerinin çok ucuz kalması ile yerli yatırımcıların ve fonların hisselere yöneldiği görülüyor. Halen yabancı yatırımcıların hisse değiştirme haricinde net alımlar yaptığını göremiyoruz. 3. çeyrek bilançoları da piyasanın yükselmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Endeksin 1470 seviyesinin üzerinde kaldıkça ana hedefinin 1580 seviyeleri olduğu görülüyor. 1470 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda 1420-1410 seviyelerinin test edilmesi beklenmelidir.

GÜMÜŞ: Gümüş 25$ seviyesin üzerinde kalıcı olursa hedefi daha önce görülen 30$ seviyesi olacaktır. 25$ seviyesinin geçilmesi ile alımların hızlanacağını ve dik açılı bir yükselişin olabileceği görülüyor. Bu seviye geçilemezse 23,50$ seviyesi bu hafta içinde test edilebilir. Gelişmeler de desteklerse trendin yukarı gitme potansiyeli yönünde iyileşmeye başladığını görüyoruz. 3 Kasım Çarşamba günüden sonra yön daha belirgin olacaktır.

DOLAR/TL: Nedenleri ne olursa olsun grafikler halen orta ve uzun vadede trendin yukarı yönlü olduğunu gösteriyor. Haftalık olarak baktığımızda ise bir geri çekilmenin yaşanabileceği görülüyor. Bu geri çekilmede 9,48 ve 9,25TL seviyeleri destek noktası ve kısa vadeli alım noktası olarak görülüyor. Olası geri çekilmenin yaşanmaması durumunda ise USD/TL kurunun 9,95TL seviyesine hareketlenmesi söz konusu olabilir.

 EURO/TL: dolar/TL için söylediklerimiz burada da geçerli. Trendin dolar/TL de olduğu gibi yükselişte olduğunu grafikte net bir biçimde görebiliyoruz. Bu hafta içerinde hafif bir geri çekilme olası. Bu geri çekilme esnasında 11,14 ve 10,92TL alım ve destek seviyeleri olarak değerlendirebilir. Geri çekilmenin yaşanmaması durumunda ise 11,63TL seviyesine yeni bir hareket başlayabilir.

BITCOİN: Daha önce görülen 65000$ zirvesi gün içinde geçilmesine rağmen daha yukarılara taşınamadı. Bu zirve seviyesinin üzerinde kalıcı olarak çıkılırsa önümüzdeki aylarda 85000$ seviyelerini öngörebiliriz. Fakat indikatörlerin zayıflığı bir geri çekilmenin büyük olasılık olduğunu gösteriyor. Bu geri çekilmede kısa vadede 52000$ seviyesi beklenebilir. Bu seviye kısa vadeli işlem yapanlar için alım seviyesi olabilir.

ETHEREUM: Bir önceki yazımızda belirttiğimiz çift tepe formasyonu şimdilik kırılamamış gözüküyor. Bu durumda geri çekilme yaşanması beklenebilir. Ancak yüksek işlem hacmi ile bu formasyon kırılırsa 6000$ hedefini konuşmaya başlarız. Geri çekilme durumunda ise 3365$ seviyesi güçlü destek olarak duruyor. Bu seviyeler kısa vadeli trade yapmak için uygun gibi.

PETROL: Petrol de kritik 86,70$ seviyesine çok yaklaşıldı. Önümüzdeki hafta bu seviyenin test edilebileceğini fakat kırılmasının kısa vadede zor olacağını düşünüyoruz. Bu seviyenin kırılması durumunda 100$ seviyelerine doğru sert yükselişler yaşanması olası. Destek seviyemiz 80$.

GRAM ALTIN: Grafikte görüldüğü üzere ana trend yukarı. Fakat haftalık baktığımızda bir miktar geri çekilme yapması olasılık dahilinde. Bu geri çekilme gerçekleşirse 542 ve 525TL seviyeleri destek noktaları ve alım yerleri. Eğer 542TL ye geri çekilmez ve 555TL aşılırsa 588TL ye kadar yükselme olasılığı mevcut.

Not: Grafikler ve yorumlar haftalıktır.