06 Mayıs 2021

ALTIN: Geçtiğimiz günlerde 20 günlük hareketli ortalamalarda destek bulan altın orta vadeli düşüş trendini kırmak için zaman kolluyor. Grafiklerden görülen önümüzdeki hafta içinde orta vadeli düşüş trendinin kırılacağı ve orta vadeli bir yükselişin başlayacağı şeklinde. Kısa vadede incelediğimizde ise 1797$ seviyesinde bir direnç, bunun kırılması durumunda 1815$ düşey trend direnci olduğunu görüyoruz. Destek noktalarımız ise 1772 ve 1755$ seviyelerinde.

 BİST100: Geçen hafta, uzunca bir aradan sonra 20 günlük ortalamalarını geçen endeks yabancı girişlerinin, yurtdışı piyasaların olumlu yansımasının ve gelen bilançoların etkisiyle kısa vadeli yeni bir yükseliş trendine başladı. Kısa vadede 1445 seviyelerinde bir direnç bulunsa da indikatörlerin güçlü olması bu seviyenin geçilebileceğini ve 1524 seviyelerine yöneleceğini bize gösteriyor. Olası satışlarda ise 1405 seviyesi yükselişin devam edebilmesi için önemli bir destek. Bu seviyenin altında kalması 1524 seviye beklentimizi bozabilir.

 GÜMÜŞ: Gümüş teknik göstergelerin olumluya dönmesi ile kısa vadede 28$ hedefine yönelmiş durumda. Burada önemli olan 26,60$ seviyesinin üzerinde kalıcı olması. Kısa vadeli destek seviyesi ise 25,80$.

 DOLAR/TL: Bugün yapılacak PPK toplantısından bir faiz kararı çıkmasını beklemiyor, faizlerin sabit kalmasını öngörüyoruz. Bu durumda bir miktar kurun 8,30 seviyelerinin altına gelmesi olası. Tekrardan kurun 8,20 seviyelerine gerilemesi kısa vadeli alım için uygun gibi duruyor. Dirençler ise kısa vadede 8,48 ve 8,65 seviyesinde.

 EURO/TL: PPK’nın toplantısında faizlerin sabit kalması kararı ile ile bir nebze geri çekilme yaşanması olası. Bu geri çekilme de 9,75TL seviyeleri kısa vadeli işlem yapanlar için alım yeri gibi duruyor. 10,20 kuvvetli direnç seviyesi. Bu seviyenin geçilmesi talebi çok artırır ve kurun 11 seviyelerine yönelmesine neden olur.

BITCOİN: Giderek Pazar payını diğer kripto para cinslerine kaptırmaya devam ediyor. Madencilikle kazanılacak tutarın azalması, sistemin yavaşlaması ve maliyetlerin yükselmesi yatırımcıları diğer coin cinslerine yönlendiriyor. Grafikleri incelediğimizde ana trendin hala yukarı yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Görünüm burada bir miktar dinlendiği şeklinde. Ancak 48500$ seviyesinin kırılması ve bu seviyenin altında kalıcı olması durumunda orta vadeli bir düşüş trendinden söz edebiliriz. Dirençler 58000-62000 destekler 54000-48500$.

ETHEREUM: Bitcoinden ayrışmaya devam ediyor ve sürekli en yüksek fiyatlar görülüyor. İndikatörlerin kısa vadede bu yükselişi teyit etmediğini belirtmeliyiz. Bu durumda 3000$ seviyelerinin altına doğru bir geri çekilme sürpriz olmayacaktır.

BAKIR: Ekonomide görülen iyileşme belirtilerinin sanayide çokça kullanılan emtialar da fiyatların yukarı hareket etmesine neden oluyor. Bakırın ana trendinin hala yükseliş gösterdiğini haftalardır belirtiyoruz. Teknik olarak daha önce gördüğü zirve olan 4,61$ seviyesini test etmek isteyecektir ama o seviyenin güçlü bir direnç olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Artık 4,34 ve 4,18$ seviyeleri destek olarak duruyor.

PLATİN:  Pladyum fiyatlarının aşırı yükselmesi ile otomotiv sektöründe pladyumun yerine platin kullanılması planlanmaya başlayınca platinin fiyatlarında yukarı bir hareket başlangıcı görüldü ama çok da kuvvetli olduğunu daha söyleyemeyiz. 1224$ üzerinde kalıcı gibi görünen platinde hedef önceki aylarda gördüğümüz yüksek seviye olan 1340$. Kısa vadede 1224$ artık bir destek seviyesi.

PETROL: Ekonomik iyileşmenin giderek belirginleşmesi, tedarik unsurlarının şimdilik kara araçlarıyla daha kolay sağlanıyor olması ve OPEC kararlarının etkisi ile fiyatlarda dengeli bir şekilde yükseliş sürmeye devam ediyor. Burada 70 seviyesi çok önemli. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde kalması durumunda 77$ seviyeleri test edilmesi olasıdır, 70$ geçilemediği takdirde 65-70$ bandının içinde hareket etmeye devam edecektir.This will close in 0 seconds