9 ARALIK 2020

Türk lirasi varliklarda önümüzdeki dönemi belirleyecek olan AB zirvesinden ve CAAST’an çikacak sonuçlar ile hükümetin yatirim ortami ve hukuksal alanda yapacagi reformlar.

Türk lirasi varliklarda önümüzdeki dönemi belirleyecek olan AB zirvesinden ve CAAST’an çikacak sonuçlar ile hükümetin yatirim ortami ve hukuksal alanda yapacagi reformlar. AB zirvesinden her halukarda yumusak dille de olsa bir uyari veya çok etkili olmayan bir yaptirim gelecegi ön görülmekte. Yaptirimlar konusunda ise kafalar karisik. Çünkü AB’nin uygulayabilecegi üç çesit yaptirim var. Kisilerin AB ülkelerine seyahat yasagi, kisiler veya Devlet kurum ve kuruluslarinin hesaplarinin dondurulmasi ve mali fon akislarinin kesilmesi. Fakat bu yaptirimlarin oy birligi ile alinmasi gerekiyor ve bu hiç kolay degil. Piyasalar her ne kadar bu yaptirim meselesini aklinin bir kösesinde tutsa da piyasaya akan para akisi ve hükümet kanadindan gelen ekonomi ile ilgili açiklamalar yatirimcilarin risk istahini arttirmis durumda. Önümüzdeki haftanin konusu olmamak ile birlikte PPK’in faizlerde yapmasi beklenen en az 100 baz puanlik artis dövizi baskiladigindan faize ve borsalara nakit akisinin devam etmesi beklenebilir.

ALTIN: 1850$ üzerinde kaldikça kisa vadeli hedefi 1900$ olacaktir. ABD faizlerinin yükselis göstermesine ragmen yukari hareketi tamamen önümüzdeki dönemde gelecek Tesvik paketinin etkisi gibi. Ayrica covid 19 yayiliminin ve kayiplarinin ABD de artis göstermesi altinin yukari gitmesinde etkili olmus durumda. 1850 kirilmasi durumunda 1818 ve 1783 seviyelerinde destegi bulunmakta.

GÜMÜS: Daha önceki yayinlarda bahsettigimiz gibi yukari hareketin hiz kazanmasi ve orta vadeli yükselise baslamasi için 25 seviyesinin geçilmesi sart. Bu seviye geçildikten sonra kisa vadede 26 ve 28 dirençleri var. Destekler 23,62 seviyesinde. Orta vadeli hedefi ise 35. Önümüzdeki birkaç gün geri çekilme yasayabilir.

DOLAR/TL: Türk varliklara yeterli olmasa da giren yabanci alimlari ve bu ay yapilacak PPK toplantisinda yapilmasi beklenen faiz artisi döviz üzerinde baski yaratmaya devam ediyor. Beklenmedik bir haber gelmedikçe bir süre daha 7,75-7,92 bandinda hareket etmesi beklenmelidir. Ama yatirimcilar tarafindan ilginin azaldigini belirtmeliyiz. AB ve CAASTSA dan gelecek haberler kisa vadede oynakligi arttiracaktir.

AVRO/TL : Avronun da bir süre 9,55-9,28 bandinda hareket edecegini öngörebiliriz. Kisa vadede hedefi 10,20 destegi ise 9,13 seviyesinde.

BITCOIN : 20,000 seviyelerinin geçilememesi 18000 seviyelerini yeniden test etmesine neden oluyor. Grafiklerdeki görünüm kisa vadede bir geri çekilmeyi gösteriyor. 18000 seviyesinin altinda 16000 seviyesinde destek var ve burasinin alip satmak için iyi bir nokta oldugu görülüyor.

ETHERIUM : Kisa vadeli yukari trend çizgisi asagi yönlü bozulmus durumda ve 485$ seviyesine dogru bir harekete baslamis gibi duruyor. Hareketin yeniden yukari ivme kazanmasi için 560$ seviyesinin üzerinde kalici olmasi gerekmekte.

PLATIN : Bekledigimiz 1025$ seviyelerine bir geri çekilme yasandi. Yukari trendini hala koruyor. Bu seviyenin altindaki destek noktasi 971$ orta  kisa vadeli hedefimiz ise 1186$

BAKIR : 3,77 hedef seviyemize yaklastikça momentumu azalmaya basladi. 3,30 ile 3,77 arasinda hareket etmesi beklenmeli.

BUGDAY : Kisa vadeli düsüs trendinde. Kisa vadeli bütün göstergeler asagi yönlü. Kisa vadede 563 ve 556$ da destegi var dirençleri ise 586 ve 600$This will close in 0 seconds